butle na tlen medyczny

Zakup butli na tlen medyczny

W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się butle na tlen medyczny. Trzeba jednak pamiętać, że jest to profesjonalne urządzenie, a obsługa nie jest tak prosta, jakby się to mogło wydawać. Mało doświadczone i początkujące osoby mogą mieć z tym spore problemy, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność.

Czym jest butla na tlen medyczny?


Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że urządzenie spręża tlen pod ciśnieniem 150 albo 200 bar. Oprócz tego potrzebny jest taki osprzęt jak: końcówka podawacza, sieć rurociągów oraz reduktor. Należy pamiętać, że wielokrotnie można taką butlę napełniać. Żeby podawać tlen medyczny przez 130 minut wystarczy tak naprawdę raz ją napełnić. Tlenu nie trzeba wykorzystywać od razu, ponieważ termin ważności wynosi rok. Kluczowe jest jednak, żeby był to tlen medyczny. Dostępny jest jeszcze tlen techniczny, ale w nim mogą się znajdować zanieczyszczenia. Butla z tlenem powinna być przechowywana w bezpiecznym miejscu, z dala od źródeł ciepła i ognia. Zawsze pod ręką powinien być również dostępny reduktor do butli.

Przepływ tlenu

butle na tlen medyczny


Przepływ tlenu należy ustawić adekwatnie do saturacji krwi. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w sprzedaży można znaleźć także tlen w formie koncentratora oraz sprayu. Tlen umieszczony w puszce jest zdecydowanie najtańszy. Wystarcza na 10-15 minut stosowania i kosztuje kilkadziesiąt złotych. Dla początkujących osób lepszym rozwiązaniem będzie koncentrator, ponieważ jest dużo prostszy w obsłudze od butli. W koncentratorze nie trzeba wymieniać tlenu co jakiś czas, a do tego nie ma ryzyka wybuchu. Butle na tlen medyczny potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt złotych, natomiast koncentratory kilkaset. Warto mieć na uwadze, że butle z tlenem dostępne są w sklepach medycznych, internetowych, a także w aptece. Stosowanie butli z tlenem medycznym w domu nie jest jednak bezpieczne. Pacjenci, którzy potrzebują podania tlenu powinni być leczeni przez specjalistów w szpitalu.