test owulacyjny

Test owulacyjny- czy jest wiarygodny?

Planowanie rodziny to z pewnością jedna z bardziej odpowiedzialnych decyzji. Nie da się bowiem ukryć, że życie kobiety w tym momencie znacznie się zmieni, podobnie zresztą jak zmienią się również jej priorytety. Panie, które mają problemy z zajściem w ciąże, a także takie, dla których wiele prób skończyło się niepowodzeniem z pewnością będą próbowały lepiej poznać swój organizm. Nie jest tajemnicą, że największe szanse na zapłodnienie pojawiają się w momencie owulacji. By ten moment lepiej określić, można stosować testy owulacyjne. Jednak czy są one wiarygodne?

Testy owulacyjne- czy można im wierzyć?

Test owulacyjny stał się na tyle popularnym produktem, że obecnie można znaleźć go w każdej aptece (a także online: https://a-manada.pl/testy-owulacyjne). Co jest jego głównym zadaniem? Otóż testy owulacyjne zostały zaprojektowane w ten sposób, by:

  • analizować kobiecy śluz;
  • analizować, czy dany śluz jest śluzem owulacyjnym.

Tak naprawdę panie, które mają większe problemy z zajściem w ciąże, doskonale wiedzą, że jedną z przyczyn może być właśnie „nieodpowiedni” czas na staranie się o dziecko. Kobieta jest najbardziej płodna podczas owulacji i co do tego nie ma wątpliwości. Panie z uregulowanym cyklem miesiączkowym doskonale zdają sobie sprawę z tego, że mogą one samodzielnie tę owulację wyliczyć. W przypadku kobiet z nieregularnymi miesiączkami, niestety nie da się tego zrobić. Wobec tego, zaleca się paniom testy owulacyjne, które pomagają oszacować, czy nadszedł ten „dobry” moment, na rozpoczęcie starań o dziecko. Test owulacyjny zwykle cechuje się skutecznością na poziomie od 90 do 95% co oznacza, że jego wynik można rzeczywiście uznać za wiarygodny.

Jak jeszcze można poznać owulację?

Rozpoznanie owulacji tak naprawdę nie jest takie trudne, jak może się to paniom wydawać. Wystarczy jedynie zwrócić uwagę na fakt, że organizm kobiety tak naprawdę samodzielnie sygnalizuje nam fakt, że jest on gotowy do zapłodnienia. W trakcie owulacji nieznacznie wzrasta temperatura kobiecego ciała, a także pojawia się biała i gęsta wydzielina z pochwy. Dodatkowo niektóre panie mogą odczuwać dodatkowe pobolewanie w okolicy jajników. Wówczas rzeczywiście warto zdecydować się na testy owulacyjne, które mogą potwierdzić to, że kobieca intuicja nie okazała się zwodnicza, a panie w tym momencie mogą rozpocząć starania o dziecko. Test owulacyjny warto więc traktować jako swoistą pomoc w ocenie stanu i etapu cyklu, na którym obecnie kobieta się znajduje. Warto wiedzieć, że testy owulacyjne są bardzo wiarygodnym potwierdzeniem owulacji lub jej wykluczeniem.