testy ciążowe

Testy ciążowe cyfrowe i zasady ich użytkowania

Cyfrowe testy ciążowe to nowoczesne urządzenia, które pozwalają określić, czy doszło do zapłodnienia. Testy ciążowe, które są cyfrowe różnią się znacznie od swoich „poprzedników” – plastikowych pasków testowych – wygodą i łatwością użycia. Dodatkowo testy cyfrowe producentów najnowszej generacji posiadają port USB, dzięki któremu można podłączyć urządzenie do komputera i uzyskać jak najwięcej informacji. Może to być bardzo przydatne dla kobiet, które nie tylko chcą rozwiać swoje wątpliwości dotyczące ciąży, ale także ostrożnie podejść do procesu planowania.

Testy ciążowe cyfrowe i korzyści z nich wynikające

Wiele kobiet zastanawia się, dlaczego testy ciążowe nazywane są testami cyfrowymi. Nazwa ta pochodzi od tego, że urządzenia te wyposażone są w cyfrowy (elektroniczny) wyświetlacz, na którym wyświetlane są przydatne informacje. W zależności od wybranego urządzenia może zawierać informacje o obecności lub braku ciąży, a także jej termin w tygodniach.

Jeśli chodzi o zasadę działania takich testów, to opiera się ona na wykryciu hCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej) w moczu kobiety. Hormon ten produkowany jest przez kosmówkę, która później stanie się łożyskiem. Zaczyna „pracować” w 6 dniu po zapłodnieniu.

Hormon jest wydalany z moczem potrzebnym do badania. Test ocenia poziom gonadotropiny kosmówkowej i podaje wynik. W przeciwieństwie do standardowych pasków testowych, cyfrowy test reaguje również na hormon luteinizujący, który również wskazuje na ciążę. Dzięki temu zwiększa się dokładność badania.

Najnowszą innowacją w dziedzinie szybkiej wczesnej diagnostyki ciąży są testy cyfrowe wielokrotnego użytku

Wyglądają jak karta flash z portem USB. Urządzenie zapamiętuje wynik i przesyła go do komputera. Do testu dołączone jest kilka wkładów. Po zakończeniu procedury wykrywania ciąży wkład wkłada się do specjalnego gniazda i podłącza do komputera. Odczytuje i interpretuje informacje. Wynik tego testu ciążowego jest oszałamiający – urządzenie potrafi określić przewidywany termin porodu i wiek ciążowy w tygodniach. Jeśli do zapłodnienia nie doszło, test da wynik negatywny, a nawet zasugeruje najlepszy termin kolejnego zapłodnienia.

W osobnej kwestii powinniśmy wspomnieć o wygodzie korzystania z testu cyfrowego, z których każdy jest testem atramentowym. Oznacza to, że nie trzeba zbierać moczu do osobnego pojemnika, aby stwierdzić, czy jesteś w ciąży. Wystarczy po prostu umieścić test pod strumieniem moczu i przytrzymać go przez kilka sekund. Po upływie czasu określonego w instrukcji konkretnego urządzenia, będzie można ocenić wynik.

Kolejną ważną cechą nowoczesnych testów cyfrowych jest to, że potrafią one wykryć ciążę nie od pierwszego dnia miesiączki, ale nieco wcześniej. Testy cyfrowe mają wysoką czułość, co pozwala na diagnozę 4-5 dni przed miesiączką. Należy jednak rozumieć, że może na tym ucierpieć dokładność wyniku, co wynika przede wszystkim z indywidualnych cech ciała każdej kobiety.

Wygodna konstrukcja cyfrowych testów ciążowych

Szczególną zaletą testów cyfrowych jest ich wygodna konstrukcja. Z reguły wszystkie mają wydłużony kształt, dzięki czemu zabieg jest jak najbardziej higieniczny. Można też kupić urządzenie, które łączy w sobie zarówno test ciążowy, jak i test owulacyjny. Jest to świetna opcja dla kobiet, które ostrożnie podchodzą do planowania ciąży.