Jak leczyć katar środkami dostępnymi bez recepty?

Katar to częsty objawy przeziębienia, z którym w porze jesienno-zimowej zmagają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Większość preparatów na katar dostępna jest bez recepty – to właśnie po nie najczęściej sięgają pacjenci. Jak pozbyć się nieprzyjemnych objawów za ich pomocą?

Lek na katar – forma i dawkowanie


Lek na katar i zatoki może przyjmować różną formę, jednak najczęściej występuje on jako syrop, krople bądź tabletki. Leki na katar dla dzieci mogą również przybierać postać inhalacji, jednak najczęściej tego rodzaju preparaty są dostępne wyłącznie na receptę, gdyż ich działanie dodatkowo polega na rozszerzaniu oskrzeli, zatem stosuje się je w przypadku stwierdzonego zapalenia górnych dróg oddechowych.

Najlepszy lek na katar należy przyjmować nie częściej, niż kilka razy dziennie – zgodnie z zaleceniami konkretnego producenta. Przyjęcie zbyt dużej dawki nie spowoduje, że zadziała on szybciej, natomiast zbyt mała dawka najczęściej okazuje się nieskuteczna.

Jak długo można przyjmować lek na katar?


Lek na katar dla dzieci poniżej 1. roku życia nie powinien być podawany bez konsultacji z lekarzem pediatrą. W przypadku starszych pociech można stosować wybrany preparat przez około 3 dni, o ile w międzyczasie nie pojawią się dodatkowe objawy. Jeśli katar zacznie ustępować, można kontynuować podawanie leku, zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli jednak nasila się, należy udać się z dzieckiem do lekarza.

Tymczasem dorośli mogą przyjmować leki na katar nie dłużej, niż przez 5-7 dni, w zależności od konkretnego produktu. Podobnie jak w przypadku dzieci, jeśli objawy nasilają się, należy uzyskać poradę lekarską odnośnie dalszego postępowania. Nawet skuteczny lek na katar nie poradzi sobie z problemem, jeśli jego przyczyną są bakterie – w takim przypadku konieczna okazuje się antybiotykoterapia.

Standardowo lek na katar powinien być stosowany wyłącznie do momentu, w którym ustąpią objawy. Profilaktyka zdrowotna nie może bowiem opierać się na przyjmowaniu kolejnych preparatów, nawet jeśli uchodzą one za bezpieczne.