Jak prawidłowo dbać o uszy? Jakie preparaty możemy bezpiecznie stosować w domu?

Odpowiednia pielęgnacja uszu jest pierwszym krokiem w dbaniu o słuch. Uszy, podobnie jak oczy są bardzo wrażliwe, dlatego należy o nie dbać w odpowiedni sposób. Czyszczenie uszu właściwymi metodami pozwala usuwać nadmiar woskowiny i zapobiegać zatkaniu ucha. Warto zapoznać się z bezpiecznymi sposobami oczyszczania uszu, dzięki którym nie tylko zadbamy o słuch, ale także unikniemy wizyty u laryngologa.

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Jeżeli nasze uszy są zdrowe, oczyszczanie z woskowiny następuje samoistnie. Niewielka jej ilość jest w pełni naturalna i potrzebna dla ochrony przewodu słuchowego i błony bębenkowej. Preparat do czyszczenia uszu, dzięki któremu pozbędziemy się woskowiny, powinien być profilaktycznie stosowany u osób, które mają skłonność do zwiększonej jej produkcji. Osoby, u których obserwuje się nadprodukcję woskowiny to przede wszystkim osoby starsze i dzieci. W takim przypadku można bezpiecznie stosować spray do uszu z https://www.nowafarmacja.pl/spray-i-plyny-do-czyszyczenia-uszu lub specjalny płyn do czyszczenia uszu. Spray najlepiej sprawdzi się w przypadku dzieci, ze względu na łatwość aplikacji. Jeżeli dojdzie do zatkania ucha przez korek woskowinowy, do jego odetkania można wykorzystać krople do uszu bez recepty. Ich skład opiera się najczęściej na naturalnych olejkach roślinnych, które świetnie rozpuszczają zalegające złogi woskowiny.

Bezpieczne preparaty do usuwania woskowiny

Wskazaniem do korzystania z preparatów odblokowujących kanał słuchowy jest problem z zaczopowaniem przez nadmiar zgromadzonej woskowiny. Jedną z metod skutecznego oczyszczania jest płukanie uszu. Najlepiej przeprowadzać je pod okiem profesjonalisty. Zabieg może być też wykonany w domu, przy zastosowaniu niezbędnej wiedzy i wszystkich środków ostrożności. Przed płukaniem warto jednak skorzystać z innych środków jak np. spray do czyszczenia uszu, który jest łatwo dostępny i prosty w użyciu. W przypadku gromadzącej się w nadmiarze woskowiny sprawdzić się mogą również krople na zatkane ucho, które dodatkowo mogą mieć działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.