Narząd wzroku u osób starszych

Podziwianie zmieniających się pór roku, patrzenie na twarz ukochanego czy przeżywanie sztuki w teatrze – to wszystko jest możliwe dzięki narządowi wzroku. Niestety, intensywny tryb życia i długie godziny spędzone na wpatrywaniu się w migający ekran komputera nie sprzyja zachowaniu dobrego wzroku. Na problemy z oczami narzekają również, a może i w głównej mierze, osoby starsze.

Jakie choroby oczy mogą pojawić się wraz z wiekiem?

Ludzie w podeszłym wieku skarżą się na wiele przypadłości. Mówi się nawet, że starość się nie udała Panu Bogu. Coś w tym na pewno jest. W przypadku narządu wzroku najbardziej popularnymi chorobami starczego wieku są zaćma oraz jaskra. Obie te choroby wymagają specjalistycznego leczenia, w niektórych przypadkach kończy się nawet operacją. Dlatego kończąc 50 rok życia, warto zainteresować się tym, jak można wspomóc swoje oczy. Jednym z najlepszych rozwiązań jest prawidłowa higiena oczu połączona z przyjmowaniem odpowiednich suplementów na wzrok.

Jak dbać o oczy na starość?

Jak wskazują badania, starsi ludzie znacznie mniej czasu spędzają przed komputerami czy tabletami, niż robią to młodsze pokolenia. To dobrze wróży dla narządu wzroku. Warto jednak pamiętać, że jaskra czy zaćma są raczej chorobami, które nie zależą od nadmiernego narażania oczu na migotanie ekranu. Dlatego właśnie po 50 roku życia należy być bezwzględnie pod opieką okulisty, który będzie regularnie sprawdzał, czy w naszych oczach nie rozwija się któraś z tych chorób. Narządowi wzroku należy się codziennie spora porcja odpoczynku. Najlepiej położyć się do snu w ciemnym pokoju, można również używać przepaski na oczy. Znaczenie ma również to, czego używa się na skórę wokół oczu. Panie po pięćdziesiątce bardzo często stosują kremy przeciwzmarszczkowe, które mogą podrażniać okolicę pod oczami. Nie bez znaczenia pozostaje również dieta, oraz to jakie suplementy na wzrok (tutaj) się stosuje. Dieta powinna być bogata w źródło witaminy A – marchew, szpinak czy brokuły. Z kolei suplementy powinny być źródłem kwasów omega oraz luteiny.