Najczęstsze choroby wątroby

Wątroba jest narządem odpowiedzialnym za wiele istotnych funkcji w organizmie. Między innymi zajmuje się metabolizmem substancji odżywczych, syntezą białek, wydzielaniem żółci, magazynowaniem niektórych witamin, detoksykacją i innymi. Uszkodzenia komórek wątroby prowadzą do problemów i dysfunkcji tego narządu. Wszelkie uszkodzenia mogą być przyczyną wtórnych zaburzeń czynności całego organizmu. Najczęściej obserwowanymi objawami są: apatia, zmęczenie, zaburzenia koncentracji, nadmierna senność, wzdęcia, niestrawność, wymioty, nudności, zaburzenia koncentracji, jadłowstręt.

Leki na wątrobę

W przypadku stwierdzenia przez lekarza problemów z wątrobą, z pewnością zostaną zalecone, do stosowania, pewne środki farmaceutyczne. Leki i zioła na wątrobę są znacznie rozbudowaną grupą leków i wiele z nich jest dostępnych bez recepty. W celach profilaktycznych można stosować leki ziołowe, które poleci farmaceuta i będą one wspomagać odbudowę tkanki wątroby.

Przyczyny dolegliwości

Czynnikami, które mogą uszkadzać wątrobę, czyli hepatocytami może być: alkohol, niektóre leki, wirusy, toksyny w pożywieniu, na przykład pleśń, nieprawidłowe produkty przemiany materii oraz metale ciężkie.
Dodatkowym czynnikiem, którego gwałtowny wzrost zaobserwowano w ciągu ostatnich dwudziestu lat jest nadwaga i otyłość. Wśród alarmująco szybko zwiększającej się grupy osób otyłych i z nadwagą wzrasta nie tylko ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II, nadciśnienia i zaburzeń lipidowych, ale także chorób wątroby. Badania potwierdzają, że otyłość jest niezależnym czynnikiem ryzyka wystąpienia włóknienia i innych chorób wątroby.