Kiedy stosuje się ortezę na kolano?

W przypadku kontuzji lub urazów kolan bardzo przydaje się orteza kolana. Jest to przykład stabilizatora, który pomaga ustabilizować staw kolanowy przy równoczesnej możliwości poruszania nim. Przy jej pomocy można, wyleczyć uraz najbardziej ruchomego stawu i poddać go rekonwalescencji.

Jak działa orteza kolana?

Inaczej nazywana stabilizatorem kolana, orteza ma za zadanie odciążyć staw, jego mięśnie lub więzadła. Dobrze założona, przeciwdziała powstawaniu nowej kontuzji i przyczynia się do rekonwalescencji stawu kolanowego. Stabilizator kolana pomaga, kontuzjowanym osobom, poruszać się bez korzystania z kul, daje wygodę i znaczne odciążenie kolana – https://megamedic.pl/ortezy-stabilizatory-ortopedyczne/stabilizator-na-kolano. Orteza przytrzymuje kolano, przez co daje swobodę jego poruszania, ale uniemożliwia nienaturalne wygięcie go. Tego typu ochrona sprawia, że nie ma już możliwości ponownego uszkodzenia stawu.

W czym wybrać?

Jest kilka rodzajów ortez kolanowych, z których można wybrać odpowiedni egzemplarz do danego urazu. Takie stabilizatory bywają sztywne, pół sztywne lub elastyczne. Najbardziej skomplikowane są ortezy sztywne i są one wykorzystywane podczas bardzo silnych urazów lub pooperacyjnie. Składają się z dwóch części, które zakłada się nad kolanem i pod oraz metalowego stelaża. Dzięki temu kolano jest mocno podtrzymywane i nie ma możliwości wykręcenia go podczas poruszania się w takiej ortezie kolanowej.

Ortezy półsztywne mają zastosowanie u osób, które już przebyły rekonwalescencję kolana, ale wciąż jeszcze nie mogą go obciążać. Natomiast przykład elastycznych stabilizatorów wykorzystywany jest szczególnie przez sportowców, którzy bardzo narażeni są na różnego rodzaju urazy kolan i dlatego zakładają je by się chronić.
Stabilizator kolana pomaga w jego rehabilitacji i uniemożliwia jego ponowne uszkodzenie. Jest to ochrona stawu kolanowego, która znacznie ułatwia poruszanie się.