Kiedy należy udać się do urologa?

Problemy z układem moczowym lub płciowym mogą wymagać konsultacji z lekarzem specjalistą.

Urolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerek, pęcherza moczowego, prostaty oraz układu moczowego zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Warto wiedzieć, kiedy konieczna jest wizyta u tego specjalisty.

Inne problemy zdrowotne

Często powtarzające się infekcje dróg moczowych, problemy z oddawaniem moczu, nietrzymanie moczu czy ból w okolicach dolnej części pleców mogą być sygnałem, że potrzebna jest konsultacja z lekarzem urologiem.

Takie objawy mogą świadczyć o poważniejszych schorzeniach, takich jak kamica nerkowa, zapalenie prostaty czy nowotwory układu moczowego. Ważne jest, aby nie bagatelizować tych sygnałów i jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Jak przebiega wizyta u urologa?

Przed wizytą u urologa https://naszlekarz.pl/usluga/urologia-torun/ warto przygotować się na różne pytania dotyczące objawów, historii chorób oraz stylu życia.

Lekarz urolog prywatnie lub w ramach publicznej opieki zdrowotnej najpierw przeprowadza wywiad, a następnie decyduje o konieczności wykonania badań diagnostycznych.

Wizyty online

Podczas wizyty mogą być zlecone badania moczu, USG układu moczowego, a także badania krwi, które pomogą w ocenie stanu zdrowia nerek i prostaty.

W przypadku mężczyzn w wieku powyżej 50 lat często wykonywane jest badanie per rectum w celu oceny stanu prostaty. Regularne badania profilaktyczne mogą pomóc w wykryciu wczesnych stadiów wielu schorzeń, co znacznie ułatwia leczenie urologiczne.