Leczenie ciepłem ma niezwykły wpływ regeneracyjny na tkanki. Jest to najstarsza metoda leczenia, stosowana od wieków. W dzisiejszych czasach nieco zapomniana i określana mianem wątpliwej. Nic bardziej mylnego. Rozgrzewanie ciała w przypadku bólów reumatycznych, bólów mięśniowych lub zatokowych to najprostszy i naturalny sposób na złagodzenie objawów bólu i w dłuższej perspektywie jego pokonanie. Maści lub plastry rozgrzewające to wygodne akcesoria służące miejscowemu rozgrzewaniu tkanek.
Regeneracyjne działanie ciepła
Bardzo dużo w przestrzeni informacyjnej mówi się o zaletach leczenia zimnem, czyli krioterapii. Mniej natomiast wspomina się o leczniczych skutkach metody, jaką jest ciepłolecznictwo. Podnoszenie temperatury całego ciała lub jego części powoduje zmniejszenie bólu, regenerację chorych tkanek i ich całkowite wyleczenie. W ciepłolecznictwie wykorzystuje się narzędzia, takie jak plastry wygrzewające lub maści, które dzięki zawartości specjalnych substancji i swojej konstrukcji powodują lokalny wzrost ciepła w tkankach.
Plastry rozgrzewające zawierają w swoim składzie substancję o nazwie kapsaicyna. Jej działanie polega na podrażnieniu zakończeń nerwowych w skórze, co powoduje ich pobudzenie i rozgrzanie skóry. Miejscowe przekrwienie tkanek zwiększa przepływ krwi w rozszerzonych naczyniach krwionośnych. Ciepło hamuje nadprodukcję białek prozapalnych, a zintensyfikowany przepływ krwi odprowadza zgromadzone w chorym miejscu toksyny.
Kiedy stosować plastry wygrzewające?
Rozgrzewanie chorych miejsc bardzo często nie tylko łagodzi ból, ale powoduje także przyspieszone gojenie tkanek miękkich. Dzieje się tak z powodu pobudzenia metabolizmu wewnątrzkomórkowego, a większy przepływ krwi ułatwia międzytkankowy transport substancji. Hydrożelowe plastry rozgrzewające przydadzą się szczególnie przy:
- bólach mięśni kręgosłupa
- nerwobólach
- schorzeniach ginekologicznych
- chorobach reumatycznych
- bólach stawowych
Jak działają hydrożelowe plastry na plecy?
Specjalne plastry rozgrzewające na plecy to produkty o zaawansowanej strukturze, które oprócz substancji rozgrzewającej zawierają w swoim składzie system hydrożelowy. Jego zastosowanie ma na celu lepsze dostosowanie okładu do skóry oraz ochronę skóry przed wysuszeniem. Ich działanie rozgrzewające odczuwa się już po kilkunastu minutach od czasu aplikacji.
Wygoda użycia plastrów z systemem hydrożelowym znacząco wpływa na komfort ich stosowania. Okłady rozgrzewające są niewidoczne, nie brudzą ubrań, z tego powodu mogą być noszone w każdej sytuacji, a do tego łatwo je usunąć po skończonym procesie leczenia.