maść na opryszczkę

Maść na opryszczkę: wskazania, mechanizm działania, korzyści

Opryszczka jest chorobą wirusową objawiającą się pewną wysypką, która podczas zaostrzeń powoduje dyskomfort. Wiele milionów ludzi na całym świecie ma przypadki zakażenia opryszczką, a większość dorosłych i dzieci jest predysponowana do sporadycznych zaostrzeń objawów wirusa na wargach i ciele. Plastry na opryszczkę znacznie poprawiają jakość życia i łagodzą ogólny stan osoby w szczytowym okresie zakażenia. Jednocześnie lek jest na tyle łatwy do stosowania w domu, że nie wymaga żadnych specjalnych warunków.

Najlepsze leki na opryszczkę: kiedy stosować?

maść na opryszczkę

Wirus jest wszechobecny, ale nawet to nie pozwoliło na znalezienie jednego skutecznego środka, który w 100% pomógłby pozbyć się opryszczki raz na zawsze. Choroba często ulega pogorszeniu i nawraca, ale nawet w stadium utajonym dana osoba jest zakaźna.

Wirusem można się zarazić na kilka sposobów:

  • Kontakt – przez kontakt z wysypką pęcherzykową (stężenie cząstek wirusowych w wydzielanym płynie jest znacznie wyższe niż w innych wydzielinach ciała), a także przez używanie wspólnych środków higieny osobistej i przyborów kuchennych;
  • Przenoszone drogą powietrzną – poprzez przedostanie się cząsteczek na uszkodzone błony śluzowe zdrowej osoby;
  • Zakażenie z matki na płód w czasie ciąży lub porodu naturalnego.

Lek na opryszczkę jest najskuteczniejszy, jeśli leczenie rozpoczyna się zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów. Leki na opryszczkę są dostępne głównie w postaci maści i żeli. Stwierdzono, że maść na opryszczkę jest to dobra alternatywa dla tabletek, ponieważ jej działanie jest szybsze. Najlepszą skuteczną terapię warg, twarzy i innych części ciała można uzyskać, łącząc kilka postaci dawek leków przeciwopryszczkowych. Lekarz zdecyduje jednak w każdym przypadku indywidualnie, która metoda jest skuteczniejsza.