Czym jest sterylizator UV?

Sterylizatory UV to innowacyjne urządzenia, jakie są wykorzystywane do sterylizacji powierzchni płaskich i powietrza. Bardzo często stanowi uzupełnienie procesów dezynfekcji, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne. Gdzie znajduje zastosowanie sterylizator UV? Czym się cechuje? Jakie zalety posiada?

Sterylizator UV

Sterylizator UV jest na szeroką skalę wykorzystywany w następujących miejscach:

  • sale zabiegowe,
  • placówki opieki zdrowotnej,
  • bloki operacyjne w szpitalu.

Urządzenie występuje zazwyczaj w formie lampy rtęciowej, która ma za zadanie wyjaławiać powietrze. Co ciekawe, aktualnie sterylizator jest stosowany też w publicznym transporcie zdrowotnym. Działa on na bazie promieniowania UV, które jest krótkofalowe. Długość fal wynosi od 210 do 328 nm. 

Jak działa lampa rtęciowa?

Działanie sterylizatora UV wiąże się z tworzeniem dimerów tyminy, zmianą struktury kwasów nukleinowych i w efekcie uszkodzeniem DNA drobnoustrojów. Pamiętajmy o tym, że lampa tego typy nie usuwa wszystkich bakterii i wirusów, gdyż nie dochodzi do eliminacji form przetrwalnikowych, które także są zagrożeniem. Proces zastosowania lampy tego rodzaju wiąże się bardziej z dezynfekcją niż ze sterylizacją. To metoda pomocnicza, która działa specyficznie. Nie zastępuje bowiem autoklawu fachowego, który zapewnia skuteczność i całkowicie usuwa zarówno żywe, jak i wegetatywne formy szkodliwych drobnoustrojów. 

Sterylizator UV znajduje zastosowanie przede wszystkim w szpitalach, gdzie wzmożona czystość i dezynfekcja jest niezbędna.