Co charakteryzuje urządzenia do pomiaru temperatury?

Urządzenia do pomiaru temperatury można opisać kilkoma parametrami, które mówią o takim sprzęcie najwięcej. Są to konkretne wartości, które można analizować i wyciągać z nich wnioski. To właśnie te parametry powinno się porównywać, przygotowując się do zakupu urządzenia. Jakie to cechy? Na co zwracać uwagę?

Zakres temperatur

Każde urządzenie do pomiaru temperatury charakteryzuje się konkretnym zakresem temperatur, w jakim może działać. Na opakowaniu urządzenia powinna znajdować się informacja o maksymalnej i minimalnej temperaturze odnotowywanej przez urządzenie. Nie powinno się wykorzystywać go do pomiarów spoza wskazanego zakresu. Mogą one być nie tylko nieprawidłowe, ale mogą też doprowadzić do zepsucia urządzenia. Koniecznie trzeba, więc upewnić się, jak ma być wykorzystywany termometr i co będzie nim mierzone. Pozwala to oszacować niezbędny zakres i wybrać najlepsze urządzenie, które najlepiej poradzi sobie z konkretnymi zadaniami.

Dokładność

Każde urządzenie ma też swoją dokładność. Oznacza ona, że podaje ono temperaturę z określoną precyzją, czyli do konkretnego miejsca po przecinku. W przypadku użytku domowego wystarcza dokładność do jednego miejsca po przecinku (części dziesiętnych). W przemyśle, farmacji i tam, gdzie potrzebna jest większa precyzja, termometr powinien mieć większą dokładność i podawać pomiar nawet do dwóch lub trzech miejsc po przecinku (setne i tysięczne). Dokładność powinno się dostosować do własnych potrzeb i tego, co będzie przez urządzenie badane.