Alergia sezonowa i całoroczna

Alergia polega na nadmiernej i nieprawidłowej reakcji ze strony układu immunologicznego w odpowiedzi na kontakt z występującymi w środowisku substancjami obcymi. Ich ignorowanie powinno stanowić prawidłową reakcję fizjologiczną organizmu.

Liczba osób w populacji wykazujących reakcje alergiczne w odpowiedzi na kontakt z substancjami uczulającymi stale rośnie. Przyjmuje się, że już co drugi Polak cierpi z powodu występowania powracających sezonowo objawów, takich jak łzawienie oczu, nieżyt nosa, kochanie czy zmiany skórne. Alergia może mieć związek z negatywnymi czynnikami niepojawiającymi się w otoczeniu sezonowo lub całoroczne.

Alergia sezonowa

Alergia sezonowa pojawia się zazwyczaj wraz z nadejściem wiosny. W tym bowiem okresie dochodzi do nasilenia intensywnych objawów spowodowanych wzmożonym pyleniem roślin, w tym: brzozy trwającym od maja do kwietnia, olchy w okresie od lutego do kwietnia, pokrzywy w czasie od maja do września oraz bylicy i żyta, których okres pylenia przypada na odpowiednio od lipca bądź mają do września lub czerwca.

Alergia całoroczna

W przypadku alergii całorocznej czynniki wyzwalające nadmierną odpowiedź ze strony układu odpornościowego obecne są w środowisku przez cały czas. Mogą wnikać do organizmu za pośrednictwem układu oddechowego, jak na przykład roztocza kurzu domowego, być spożywane: truskawki, owoce morza czy orzechy. Alergeny mogą również wywoływać reakcję obronną organizmu poprzez bezpośredni kontakt ze skórą.

Łagodzenie objawów alergicznych

Objawy alergii są bardzo uciążliwe dla chorego. Na szczęście na rynku istnieje wiele preparatów łagodzących nieżyt nosa, łzawienie oczu oraz pokrzywkę. Takim produktem jest Amertil Bio, który może być stosowany z powiedzeniem zarówno u dorosłych jak i u starszych dzieci.