Zapobieganie owrzodzeniom oraz ich rozpoznanie. Kiedy zastosować maść na odleżyny?

Jak radzić sobie z owrzodzeniami na ciele pacjenta leżącego? Czy maść na odleżyny jest skuteczna?

Czym są odleżyny? Kto jest na nie najbardziej narażony?

Odleżyny są owrzodzeniami, które powstają na skutek długotrwałego narażenia skóry na ucisk i otarcia. Najbardziej narażeni na nie są osoby, które z powodów zdrowotnych są zmuszone leżeć przez długi czas. Dotyczy to zarówno ludzi, którzy doznali urazów aparatu ruchowego, mają ograniczone możliwości poruszania się przez przebyte schorzenia neurologiczne, chorują przewlekle, poruszają się na wózku inwalidzkim lub borykają się z innymi dolegliwościami, przez które zostali przykuci do łóżka.

Zmiany na ciele pojawiają się stopniowo. Dlatego właśnie tak ważne jest uważne oglądanie skóry pacjenta i jej odpowiednia pielęgnacja. Odleżyny najczęściej pojawiają się w miejscach, które mają stały kontakt z podłożem. Powstają między innymi na pośladkach, w okolicach kości krzyżowej, kolan, kostek i pięt. Narażone na zmiany tego typu są także błony śluzowe.

Jak zapobiegać powstawaniu odleżyn? Środki zaradcze, do których warto się stosować

Zapobieganie powstawaniu odleżyn jest bardzo istotne, bowiem leczenie ich nie jest łatwe oraz wymaga poświęcenia wiele uwagi i czasu. Co więcej, zaawansowane stadia owrzodzeń, które się bagatelizuje, mogą prowadzić do poważnych powikłań i zagrażać zdrowiu oraz życiu pacjenta. Pojawić może się głęboka martwica, przez co u chorego może wystąpić zakażenie, a nawet sepsa i zgon. Nie należy więc ignorować pierwszych symptomów odleżyn. Osoba opiekująca się leżącym pacjentem powinna sprawdzać, w jakiej kondycji jest jego skóra. Jest to szczególnie istotne, bowiem w przypadku braku świadomości osoby leżącej lub występowania u niej częściowego paraliżu ciała, sam chory nie jest w stanie zauważyć u siebie niepokojących objawów i poinformować o nich innych.

Do działań profilaktycznych, które należy wdrażać, by zapobiec powstawaniu odleżyn należy między innymi:

  • dbanie o higienę pacjenta oraz pielęgnowanie jego ciała za pomocą odpowiednich preparatów,
  • zmienianie pozycji chorego co 2-3 godziny lub – gdy stan pacjenta na to pozwala – zachęcanie go do zwiększenia częstotliwości aktywności,
  • dobieranie bielizny oraz pościeli z bawełny,
  • dbanie o zbilansowaną dietę pacjenta.

Pomocne może okazać się również zainwestowanie w specjalistyczny materac oraz poduszki ze sklepu medycznego. W przypadku powstania obrzęku lub zasinienia konkretnych części ciała warto zastosować maść na odleżyny (link) oraz opatrunki. Pozwoli to skórze się zregenerować oraz zniwelować stan zapalny.