Jak poprawnie korzystać z glukometru?

Nie da się ukryć, że życie z cukrzycą nigdy nie było i nie będzie łatwe. Nawet w obliczu stałego postępu medycyny i nowoczesnych technik leczenia, cukrzyca dalej pozostaje ogromną zagadką. Kontrolowanie jej objawów jest jednak jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę komfortu życia diabetyków. W tym celu niezbędne jest regularne pilnowanie stężenia cukru we krwi. Do tego służy oczywiście glukometr. Jednak czy diabetycy aby na pewno wiedzą jak z niego korzystać?

Czym jest glukometr?

Glukometr to jedno z tych urządzeń, które świetnie znane jest każdemu diabetykowi. Najprościej można określi go mianem niewielkiego, kompaktowego komputerka, który pozwala na samodzielne kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Warto zauważyć, że dawniej glukometry pokazywały jedynie wartości przybliżone, które należało podzielić przed określoną wartość, by móc uzyskać optymalny wynik i jednocześnie sprawdzić, czy poziom stężenia glukozy we krwi utrzymuje się na odpowiednim poziomie.

Niemniej jednak nowoczesne glukometry pozwalają na poznanie niezwykle dokładnej wartości stężenia cukru zaraz w momencie przeanalizowania paska z krwią. Warto również wspomnieć, że diabetycy mogą liczyć na refundację tego typu urządzeń, a także wymiennych pasków i igieł do glukometru. 

Jak poprawnie korzystać z glukometru?

Glukometr to niezwykle proste narzędzie, do którego stosowania nie jest potrzeba zaawansowana wiedza.

Przede wszystkim warto zauważyć, że glukometry to jedynie główne komputerki, które stanowią jedynie jeden, z elementów składowych. W opakowaniu oprócz glukometru można bowiem znaleźć:

  • niewielkie opakowanie z paskami do glukometru;
  • niewielkie opakowanie z igłami do glukometru;
  • maszynkę, za pomocą której można wykonać nakłucie.

Wobec tego jak poprawnie mierzyć poziom cukru we krwi? Otóż w pierwszej kolejności glukometr trzeba uruchomić, a także w odpowiednie miejsce zaaplikować pasek. Kolejno do maszynki należy zamontować igłę, do momentu usłyszenia charakterystycznego kliknięcia. W tym momencie wystarczy przystawić maszynkę do palca i wykonać nakłucie. Pierwszą kroplę krwi, która pojawi się na opuszku palca należy przenieść na pasek.

W tym momencie glukometry zaczynają analizować stężenie cukru we krwi i po kilku sekundach na wyświetlaczu urządzenia powinien się wynik. Należy oczywiście odnieść go do norm dla diabetyków. Warto pamiętać, że nowoczesne glukometry są wstanie podać jak najbardziej dokładne wyniki. Po zakończeniu badania zarówno pasek jak i igłę należy wyrzucić. Są one bowiem przeznaczone do jednorazowego użytku.