Apteczki samochodowe – co powinno się w nich znaleźć

Apteczki samochodowe – co powinno się w nich znaleźć?

Jakie produkty medyczne powinny znaleźć się w apteczce samochodowej? Czy posiadanie jej jest obowiązkowe? W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo w trasie? Wszystko, co warto wiedzieć na temat wyposażenia apteczki do auta osobowego – poniżej.

Czy apteczki samochodowe są obowiązkowe?

Choć obecne przepisy nie nakazują posiadania apteczki w pojeździe osobowym, zawsze warto mieć podstawowe produkty medyczne przy sobie. W końcu nigdy nie wiadomo, co może wydarzyć się na drodze. Poza tym, mając do dyspozycji np. środki opatrunkowe, można pomóc osobie, która uległa wypadkowi. Warto zaznaczyć, że obowiązkiem kierowcy jest udzielenie pierwszej pomocy, gdy zauważy się osobę w potrzebie. Należy też mieć na uwadze fakt, że środki transportu publicznego (np. autobusy) muszą mieć na wyposażeniu apteczkę. Te same zasady dotyczą taksówek lub aut do nauki jazdy.

apteczka medyczna do samochodu

Co warto mieć w apteczce samochodowej?

Apteczki samochodowe powinny składać się głównie ze środków opatrunkowych. Warto pamiętać o tym, by nie umieszczać w niej substancji dezynfekujących oraz przedmiotów o ostrych końcówkach, które mogłyby w jakiś sposób uszkodzić skórę. Nie powinno się też wyposażać apteczek do aut w leki. Co więc powinno znaleźć się w pudełku, dzięki któremu można szybko udzielić pierwszej pomocy? Podczas kompletowania produktów warto kierować się europejskimi przepisami, dzięki którym podczas wyjazdu zagranicznego nie trzeba będzie narażać się na otrzymanie mandatu. Co więc zamieścić w apteczce samochodowej? Wymienić tutaj można przede wszystkim:

– chusty opatrunkowe o różnych wymiarach,
– różne rodzaje kompresów,
– folię termiczną,
– rękawice lateksowe,
– opaski elastyczne,
– plastry,
– opatrunki indywidualne,
– nożyczki bez ostrych części.

Warto doposażyć apteczkę też w latarkę lub inne źródła światła.