plecak ratowniczy

Dobry plecak ratowniczy – cechy

Jak sama nazwa wskazuje, plecaki ratownicze są używane głównie w ratownictwie medycznym. Na ich wyposażenie składają się, konieczne do udzielenia pomocy medycznej sprzęty ratownicze. Ze względu na swe zastosowanie plecak ratownika medycznego powinien być, przede wszystkim, poręczny i lekki. Jakie inne cechy winien posiadać?

Gotowe do pracy w terenie – plecaki ratownicze


Ze względu na terenowe warunki pracy i niesienie doraźnej pomocy plecaki ratownicze najczęściej znajdują zastosowanie w ratownictwie medycznym. Duże odległości oraz często nierówny teren, po którym zmuszony jest poruszać się ratownik, wymagają minimalnego obciążenia i wygody ratownika, jakie zapewnić może właśnie plecak ratowniczy. Podczas interwencji terenowych plecak pozwala na łatwe przemieszczanie się oraz pozostawia obie ręce ratownika wolne, w przypadku konieczności transportu chorego. Plecaki ratownicze szczególnie sprawdzają się w ratownictwie górskim.

Ochrona sprzętu medycznego


Do podstawowych zadań plecaków o charakterze ratowniczym należy zabezpieczenie transportowanego w nich sprzętu i leków. W związku z tym, bardzo istotna jest ich wodoodporność, a także wysoka szczelność, zapobiegająca dostaniu się do wnętrza plecaka zanieczyszczeń. Warto pamiętać, że plecaki te często są stawiane na wilgotnym i brudnym podłożu.

Pakowność i łatwe otwieranie kieszeni

plecak ratowniczy


Biorąc pod uwagę warunki pracy, w jakich ratownicy korzystają z plecaków, bardzo ważną kwestią jest wystarczająca ilość kieszeni. Ważne aby pozwalała ona na zapakowanie wszystkich niezbędnych sprzętów. Co więcej, dostęp do poszczególnych przegródek i kieszeni powinien być łatwy, tak aby w awaryjnych sytuacjach szybko można było dotrzeć do właściwego urządzenia. Poza kwestiami wyposażenia plecaka bardzo ważne jest też oznaczenie materiałami odblaskowymi, tak by ratownik z niego korzystający był widoczny z daleka – nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych.