Zalety korzystania z piłki do ćwiczeń

Jednym z bardzo docenianych sprzętów gimnastycznych jest piłka gimnastyczna Swiss ball. Czym jest taki przyrząd i jakie są zalety korzystania z niego?

Swiss ball czyli szwajcarska piłka treningowa

Swiss ball to nadmuchiwana, duża piłka do ćwiczeń, od wielu lat z powodzeniem używana w fizjoterapii przez szwajcarskich lekarzy. Najczęściej wykonywana z gumy PCV, występuje z reguły w rozmiarach od 56 do 75 cm średnicy. Ćwiczenia z piłką są odpowiednie dla każdego, bowiem w głównej mierze pracuje się z własnym ciężarem ciała i w obrębie własnych granic. W terapii jest głównie wykorzystywana do rozwijania równowagi i prawidłowej postawy ciała.

Zalety ćwiczenia z piłką szwajcarską

Wykorzystywanie szwajcarskiej piłki niesie ze sobą szereg zalet. Prawidłowe i regularne wykonywanie zaleconych ćwiczeń pozwoli między innymi na:

  • pobudzenie układu krwionośnego, nerwowego i limfatycznego, co powoduje poprawę w zakresie pracy narządów wewnętrznych,
  • rozwinięcie zmysłu równowagi, jak również refleksu i ogólnie rozumianych umiejętności motorycznych,
  • wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za utrzymywanie układu kostnego w odpowiedniej pozycji, w tym mięśni brzucha, pleców, nóg, szyi, oraz mięśni głębokich,
  • zredukowanie stresu, odprężenie, rozciągnięcie mięśni i ścięgien, które pozwala rozluźnić ciało, także po intensywnym wysiłku fizycznym.

Decydując się na korzystanie z piłki do ćwiczeń typu Swiss ball zawsze należy skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą w celu dobrania odpowiedniego zestawu treningowego, który umożliwi poprawę postawy ciała i ogólnej kondycji fizycznej bez pogłębiania wad i bez ryzyka kontuzji.